Jeśli uległeś kontuzji lub cierpisz na chroniczną niepełnosprawność, wiesz doskonale, jak ważne jest, by sprzęt rehabilitacyjny, w tym wózek inwalidzki, posłużyły Ci jak najdłużej. Jeśli go wypożyczasz, z pewnością zależy Ci, by zwrócić go w nienagannym stanie. W tym celu możesz o niego odpowiednio zadbać. Jak? Dowiesz się tego w poniższym artykule.

Prawidłowe użytkowanie to podstawa

Uszkodzenia mechaniczne w wózku inwalidzkim bardzo często pojawiają się wtedy, gdy osoba niepełnosprawna lub jej opiekun nieprawidłowo z niego korzystają. Warto pamiętać, by nie podnosić go za podłokietniki razem z osobą siedzącą lub podczas załadunku do auta. W przeciwnym razie pojawią się usterki.

Jednocześnie nie należy przeprowadzać wózka inwalidzkiego przez nierówne wyboiste tereny, jeśli nie jest do tego przystosowany, ponieważ wtedy rozregulujesz i uszkodzisz układ kierowniczy. Trzeba też pamiętać, by dostosować wózek inwalidzki do wagi osoby, która z niego korzysta – jeśli wypożyczysz lub kupisz egzemplarz, który nie będzie w stanie unieść niepełnosprawnego, z pewnością uszkodzisz siedzisko.

Wszystkie powyższe usterki wiążą się z kosztownymi naprawami lub koniecznością kupna nowego sprzętu rehabilitacyjnego. Jeśli chcesz tego uniknąć, pamiętaj też, by składać go delikatnie – jeśli będziesz robił to na siłę, doprowadzisz do uszkodzeń.

Pielęgnacja i przechowywanie również mają znaczenie

Wózek inwalidzki to sprzęt rehabilitacyjny, który składa się z metalowych elementów. Z tego powodu należy go odpowiednio przechowywać i ochronić przed deszczem oraz korozją – nie zostawiaj urządzenia na tarasie lub balkonie! Trzeba go też chronić przez działaniem promieni słonecznych. Jeśli jego części nadmiernie się nagrzeją, mogą wzbudzać duży dyskomfort u osób, które z niego korzystają.

Sprzęt rehabilitacyjny nie jest trudny w pielęgnacji. Wystarczy regularnie przecierać go ścierką nasączoną uniwersalnym detergentem, by zwiększyć jego żywotność.

Nie zwlekaj!

Już dziś zapoznaj się z ofertą naszej wypożyczalni i weź w użytkowanie sprzęt rehabilitacyjny, który poddajemy regularnym przeglądom. Zapraszamy!