Klienci często poszukują rzetelnych informacji o urządzeniach medycznych, które zostały im zalecone przez lekarzy. Jednym z nich są koncentratory tlenu, stosowane w przypadku problemów z układem oddechowym (choroby płuc lub serca, przy których występuje również niewydolność oddechowa). Warto więc bliżej poznać charakterystykę takich sprzętów, dowiedzieć się, gdzie można je wynająć, a także uzyskać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Zapraszamy do przeczytania naszego artykułu!

Czym jest koncentrator tlenu?

Jednym z wielu podstawowych pytań, które zadają nam nasi klienci, jest to, czym jest koncentrator tlenu. To urządzenie medyczne zaprojektowane do tlenoterapii. Warto wiedzieć, że jest ono uznawane za alternatywne rozwiązanie dla tradycyjnej butli. Przewagą tego sprzętu jest m. in. to, że w jego przypadku ryzyko wybuchu jest mniejsze i nie trzeba go nabijać, ponieważ tlen się w nim szybko nie skończy. Dodatkowo takie urządzenie może działać stale, czym różni się od butli, w której tlen się wyczerpuje.

Jak działa koncentrator tlenu?

Kolejną kwestią, która bardzo często pojawia się w pytaniach klientów, jest działanie koncentratora. Należy wiedzieć, że takie urządzenie pobiera powietrze (21% tlenu, 78% azotu oraz 1% innych gazów) z otoczenia, a następnie absorbuje z niego azot. W taki sposób pacjent otrzymuje wysokostężony tlen (powyżej 90%) poprzez maskę lub specjalne wąsy tlenowe. Nowoczesne urządzenia wykorzystują zaawansowane technologie filtracji, aby możliwe było uzyskanie większej czystości tego gazu.

W jakich sytuacjach stosowany jest koncentrator tlenu?

Jest wiele przypadków, w których stosowane są te urządzenia, a wśród nich można wymienić takie choroby układu oddechowego jak m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc, astma oskrzelowa czy zwłóknienie oraz rak płuc. Poza tym koncentratory tlenu są również wykorzystywane przy chorobach serca, a w tym np. niewydolności krążenia, nadciśnieniu tętniczym oraz niedociśnieniu, a także zwłóknieniu mięśnia sercowego. Zdarza się również, że taki sprzęt stosowany jest w przypadku występowania chronicznego zmęczenia, nawrotów uporczywych bólów głowy oraz w sytuacji długotrwałego stresu.

Jakie są najczęściej stosowane koncentratory tlenu?

Decydując się na wypożyczenie lub zakup takiego urządzenia, należy zwrócić uwagę na jego wydajność. Najczęściej stosowane są koncentratory tlenu o wydajności do 5l tlenu na minutę. Jest to standardowy sprzęt, który może zaspokoić potrzeby większości użytkowników z umiarkowanymi wymaganiami tlenowymi, korzystających z tlenoterapii w warunkach domowych, a także w niektórych placówkach, np. w hospicjach. Należy jednak pamiętać o tym, że wybór wydajności zawsze powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb oraz zaleceń lekarza, który ma odpowiednie kompetencje i wgląd w diagnozę pacjenta.

Jak używać koncentratora tlenu?

Warto wiedzieć o tym, że takie urządzenia są intuicyjne oraz łatwe w obsłudze. Mogą więc korzystać z nich również seniorzy. Należy pamiętać o tym, aby przeprowadzać regularne czyszczenie i dezynfekcję koncentratora tlenu oraz stosować zalecenia lekarskie dotyczące czasu trwania, a także regularności tlenoterapii. Obsługa urządzenia obejmuje podłączenie go do źródła zasilania, dodanie wody do zbiornika nawilżacza, ustawienie przepływu oraz założenie maski lub wąsów.

Gdzie wynająć koncentrator tlenu?

Dla osób, które tymczasowo potrzebują takiego urządzenia, nie dysponują odpowiednim budżetem lub chcą przetestować działanie sprzętu przed jego zakupem, najlepszą opcją będzie wynajem. Można go dokonać w wypożyczalni sprzętu medycznego, takiej jak IMED. Osoby, które mają problem z wyborem odpowiedniego koncentratora tlenu lub jego użytkowaniem, mogą poprosić pracowników o doradztwo.

Warto jednak pamiętać o wykonywaniu samodzielnej tlenoterapii zgodnie z zaleceniami specjalisty. To właśnie z nim najlepiej konsultować pojawiające się wątpliwości. Lekarz ma wgląd w dokładną sytuację zdrowotną pacjenta oraz kompetencje, aby podejmować odpowiednie decyzje.