Nie ma życia bez tlenu, a skutki niedotlenienia organizmu bardzo łatwo sobie wyobrazić… Oczywiście powietrze, którym na co dzień oddychamy, zawiera wystarczającą ilość tlenu, co pozwala na normalne funkcjonowanie. Istnieje jednak szereg różnych sytuacji, kiedy potrzebna jest dodatkowa terapia tlenem. Z pomocą przychodzi tlen medyczny, który przyjąć można ze specjalnego aparatu tlenowego. Dowiedz się, czym jest tlenoterapia i kiedy jest ona wskazana. Sprawdź też, jak działa aparat tlenowy, o co chodzi z tlenem medycznym i dlaczego jest tak trudno dostępny.

Tlenoterapia – dla kogo jest ten zabieg

Dodatkowa dawka tlenu wskazana jest w przypadku wielu schorzeń związanych z niewydolnością oddechową, ale i nie tylko. Na wstępie warto jednak wyjaśnić, na czym polega terapia tlenem. Tlenoterapia to nic innego jak dostarczanie organizmowi powietrza o zwiększonym stężeniu tlenu. Terapię tlenem stosuje się w zakresie leczniczym i profilaktycznym. Przede wszystkim używa się jej przy chorobach układu krążenia (niewydolność krążenia, choroby tętnic czy nadciśnienie) i układu oddechowego (astma, zwłóknienie płuc, rak płuc). Tlenoterapię stosuje się również przy leczeniu chorób onkologicznych, niewydolności nerek, anemii i w zaburzeniach neurologicznych.

Dodatkowa dawka tlenu zadziała także pomocniczo przy niektórych dolegliwościach – są to między innymi: bolesna menstruacja, dolegliwości w trakcie rehabilitacji, alergie czy zaburzenia psychiczne. Co ciekawe, tlenoterapie stosuje się również w medycynie estetycznej – w końcu dobrze dotlenione komórki organizmu to sposób na urodę i piękną skórę na długie lata. Z tlenu korzystają też sportowcy, aby szybciej zregenerować organizm po dużym wysiłku. Warto również wiedzieć, że tlenoterapia poprawia ogólne samopoczucie, sprzyja koncentracji i odzyskaniu sił witalnych.

łóżko szpitalne

Jak działa aparat tlenowy?

Jedną z możliwości tlenoterapii jest skorzystanie ze specjalnego aparatu tlenowego. To fachowy sprzęt, który pozwala na długotrwałą terapię tlenem zarówno w placówkach medycznych, jak i w domowym zaciszu. Aparaty tlenowe, znane też jako koncentratory tlenowe, działają w stosunkowo prosty, lecz oczywiście skuteczny sposób. Urządzenia te nie wymagają żadnych butli z tlenem. Pobierają powietrze z otoczenia, które następnie poddawane jest kilku procesom. W ten sposób, do organizmu pacjenta trafia spora dawka tlenu – nawet do 90% w zależności od urządzenia. Znacznie zmniejszona zostaje dawka azotu i innych substancji, które wchodzą w skład powietrza. Aparaty tlenowe mogą być stacjonarne i przenośne. Ich konkretny wybór zależy więc od potrzeb i charakteru schorzenia czy celu terapii dodatkowymi dawkami tlenu.

aparat tlenowy

Czym charakteryzuje się tlen medyczny i dlaczego nie kupisz go w aptece?

Oczywiście alternatywą dla urządzeń typu aparat tlenowy są butle z tlenem medycznym. Tlen medyczny z butli podłącza się do specjalnego dystrybutora i podaje się go pacjentowi. Podstawową wadą tego rozwiązania jest jednak potrzeba wymiany butli – tlen medyczny ulega wyczerpaniu. Jest to dosyć uciążliwe i wymaga dodatkowego czasu i zachodu. Tlen medyczny nie jest też zbyt łatwo dostępny. Mimo że można uznać go za cenny lek i potrzebne jest na niego specjalne zalecenie od lekarza, nie kupisz go w aptece, a u dystrybutorów.

Tlen medyczny nie jest też refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Jest to dodatkową przeszkodą w tlenoterapii. Jeśli więc zastanawiasz się, jaką formę tlenoterapii wybrać, weź pod uwagę aparat tlenowy. Jest to opcja wygodniejsza i znacznie ułatwiająca normalne funkcjonowanie podczas terapii tlenem!