Ciągły stres, pośpiech oraz siedzący tryb życia sprawiają, że dolegliwości związane z kręgosłupem pojawiają się u wielu osób już nawet w młodym wieku. Sytuację tą pogarsza niewłaściwa pozycja podczas snu, która dodatkowo obciąża odcinek szyjny kręgosłupa i potęguję odczuwane dolegliwości bólowe. Rozwiązaniem tego problemu może być jednak odpowiednio dopasowana poduszka ortopedyczna, którą warto stosować zarówno w celu łagodzenia dolegliwości, jak i zapobiegania ich pojawieniu się. Co warto wiedzieć o poduszkach ortopedycznych?

PODUSZKA ORTOPEDYCZNA STANDARD PILLOW MDQ001105

Poduszka ortopedyczna do spania i siedzenia – zalety

Kręgosłup stanowi główną podporę ludzkiego ciała, dlatego każdego dnia narażony jest na duże obciążenie. Ma to jednak związek nie tylko z pracą siedzącą, ale również z wielogodzinnymi czynnościami wymagającymi wykonywania powtarzalnych ruchów lub z nienaturalną, wymuszoną postawą ciała. Wykonywaną pracę  nie zawsze łatwo zmienić, dlatego warto jak najwcześniej zadbać o dobrą kondycję swojego kręgosłupa. Właśnie z tego powodu powstały poduszki ortopedyczne, które znacznie odciążają kręgosłup w czasie snu lub wielogodzinnego siedzenia, np. przy komputerze lub za kierownicą samochodu.

PODPARCIE LĘDŹWIOWE REHA FUND STABIL 630
PODUSZKA BEKVÄMLIGHET B2

Poduszka ortopedyczna do siedzenia lub spania w odróżnieniu od tradycyjnej poduszki została zaprojektowana tak, aby dostosowywać się do anatomicznego kształtu ciała. Dzięki temu łatwiej jest nam przyjąć pozycję, która nie obciąża kręgosłupa, a także umożliwia rozluźnienie się zmęczonych po całym dniu mięśni. Co więcej, produkty tego rodzaju wykonywane są z materiałów, które nie zmieniają swojego kształtu pod naciskiem ciała, dzięki czemu zachowujemy prawidłową pozycję głowy i ciała w czasie snu lub odpoczynku. Rozwiązanie to zwiększa tempo regeneracji tkanek oraz pozwala uniknąć dolegliwości bólowych.

Jak dobrać poduszkę ortopedyczną?

Liczne schorzenia, takie jak dyskopatia szyjna lub ból kręgosłupa w okolicach lędźwiowych skłaniają nas do przemyśleń, jaka poduszka będzie dla nas najlepsza. Podczas wyboru odpowiedniego produktu należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wyprofilowanie poduszki, które powinno być dostosowane do anatomicznego kształtu ciała. Na rynku dostępne są zarówno tradycyjne poduszki do snu, jak i poduszki ortopedyczne lędźwiowe, które przynoszą ulgę podczas siedzenia. Ważna jest również sama wielkość poduszki, aby wygodnie dopasować ją do rozmiaru barków.

Godne polecenia poduszki ortopedyczne są wykonane z materiałów wykluczających ich deformacje w czasie snu. Najchętniej wybieranym materiałem są pianki termoplastyczne, które dostosowują się do kształtu ciała. Jest to możliwe dzięki reagowaniu materiału na ciężar i ciepło. Ważna jest jednak przede wszystkim ich twardość. Poduszki najtwardsze zalecane są osobom o dużej masie ciała oraz z szerokimi ramionami. Poduszki miękkie natomiast świetnie sprawdzą się w przypadku przepukliny odcinka szyjnego kręgosłupa, zwężenia tętnic szyjnych oraz u osób o niższej masie ciała. Osobom dorosłym o normalnej wadze zaleca się wybieranie poduszek o średniej twardości.

PODUSZKA DLA DZIECI BARNKUDDE LEKSKOLA B8D

Dodatkowo z produktów tych mogą korzystać również dzieci. Wyjątkowo istotna jest poduszka ortopedyczna dla niemowląt, która zapobiega deformacjom główki lub pomaga w ich leczeniu. Produkty tego rodzaju zostały wyprofilowane w taki sposób, aby główka dziecka pozostawała podczas leżenia w prawidłowej pozycji.

Innym istotnym parametrem poduszek ortopedycznych, na który warto zwrócić uwagę podczas zakupu, jest sam materiał, z którego została wykonana. Powinien być zrobiony z nietoksycznych i bezpiecznych dla skóry włókien, które nie wywołują reakcji alergicznych.

PODUSZKA ORTOPEDYCZNA PROFILOWANA SILENT DREAM MFP-6035

Poduszka ortopedyczna – jak spać?

Rozpoczynając swoją przygodę z nowym produktem, warto dowiedzieć się, jak spać na poduszce ortopedycznej. Najistotniejsze będzie jej prawidłowe ułożenie. Należy więc pamiętać, że poduszka powinna stanowić podparcie dla kręgosłupa szyjnego, a nie dla głowy. Jeśli więc najczęściej śpimy na plecach, to pod głową należy umieścić bok poduszki o niższej wysokości. Jeśli natomiast wygodniej śpi nam się na boku, to lepiej będzie ułożyć ją odwrotnie – wyższą krawędzią w stronę ciała. Dzięki temu szyja i głowa będą wygodnie podparte, co pozwoli rozluźnić mięśnie i zaznać spokojnego snu.

Poduszka ortopedyczna to wyposażenie sypialni, którego nie powinno zabraknąć w żadnym domu. Fakt ten sprawia, że jest to rewelacyjny pomysł na prezent, za który obdarowana osoba szybko z wdzięcznością nam podziękuje. Aby jednak kupić produkt najwyższej jakości, warto postawić na sprawdzony sklep ze sprzętem rehabilitacyjnym, gdzie sprzedawcy pomogą dobrać odpowiednią poduszkę do sylwetki oraz współistniejących dolegliwości.

Zadbaj o prawdziwie relaksujący sen, wybierając poduszkę ortopedyczną!