Balkonik lub chodzik rehabilitacyjny to ogromna pomoc w codziennym poruszaniu się dla osób niepełnosprawnych po przebytych urazach i chorobach oraz dla seniorów. W przeciwieństwie do wózka inwalidzkiego pozwalają one motywować pacjenta do podejmowania prób samodzielnego poruszania się, co samo w sobie stanowi ważny czynnik psychologiczny i rehabilitacyjny. Sprzęty tego rodzaju zostały wyposażone w specjalne uchwyty i system kółek, co ułatwia zachowanie pionowej postawy ciała oraz łatwiejsze przesuwanie się. Co jeszcze warto wiedzieć o balkonikach i chodzikach rehabilitacyjnych? Odpowiadamy.

AR-009 BALKONIK ALUMINIOWY Z KULKĄ – SKŁADANY, DWUKOŁOWY

Jaki wybrać chodzik dla osób niepełnosprawnych?

Balkoniki i chodziki rehabilitacyjne dostępne są w wielu różnych konfiguracjach, co ułatwia ich dopasowanie do indywidualnych potrzeb chorego. Tradycyjne balkoniki rehabilitacyjne to podpórki pacjenta, który zaczyna wstawać z łóżka i rozpoczyna rehabilitację związaną z nauką chodzenia, np. po udarze lub długotrwałym unieruchomieniu w wyniku choroby albo urazu. Sprzęt tego rodzaju wyposażony został w dwa niewielkie kółka, które ułatwiają przesuwanie się chorego. Mimo to balkonik tradycyjny jest stabilny oraz daje możliwość oparcia się całym ciężarem ciała podczas prób chodzenia. Zazwyczaj stosowane są w domu pacjenta.

BALKONIK CZTEROKOŁOWY TYPU AMBONA VCBK2A

Nieco bardziej zaawansowanym sprzętem jest chodzik rehabilitacyjny wyposażony w cztery kółka z hamulcami i możliwością blokady. Zaletą tego typu sprzętu jest solidne wykonanie, zazwyczaj z aluminium, dzięki czemu konstrukcja jest stabilna i sztywna, a jednocześnie bardzo lekka, co stanowi dodatkowe ułatwienie dla pacjenta. Chodziki rehabilitacyjne z kompletem kółek wyposażone są w miękkie siedzisko umożliwiające odpoczynek w czasie chodzenia, a także specjalny koszyk na zakupy lub rzeczy podręczne, co zwalnia chorego z uciążliwego dźwigania. Co więcej, chodzik wyposażony w cztery kółka ułatwia bezpieczne pokonywanie nierówności na drodze, a codzienne spacery są zdecydowanie łatwiejsze. Mają zastosowanie głównie na dworze.

Balkoniki typu ambona to najlepsze rozwiązanie dla osób o znacznie ograniczonej sprawności ruchowej, które dodatkowo mają problemy z utrzymaniem równowagi. Produkt ten również wyposażony jest w cztery gumowe kółka oraz system hamujący, co zwiększa bezpieczeństwo w czasie chodzenia. Cechą charakterystyczną ambony są też wygodne, miękkie podłokietniki, które ułatwiają podpieranie się chorego, a także solidna konstrukcja ramy, która ułatwia poruszanie się. Balkoniki rehabilitacyjne tego typu zaleca się przede wszystkim pacjentom po operacjach kończyn dolnych, obręczy biodrowych lub kręgosłupa, a także cierpiącym na choroby neurologiczne związane ze stopniową utratą sprawności.

Balkoniki i chodziki rehabilitacyjne – refundacja

Wielu pacjentów, którym potrzebny jest balkonik rehabilitacyjny, zastanawia się, czy przysługuje na niego refundacja NFZ. Jeśli chory cierpi na trwałą dysfunkcję chodu, może liczyć na dofinansowanie balkonika rehabilitacyjnego w wysokości 70 proc. poniesionych kosztów, przy czym limit finansowania ze środków publicznych wynosi 240 zł. Świadczenie to przyznawane jest na okres 5 lat. Nadwyżkę pacjent zobowiązany jest dopłacić z własnej kieszeni. Od 1 stycznia 2020 r. wprowadzono jednak nowe zasady realizowania wniosków NFZ, co znacznie ułatwiło całą procedurę. Chory już nie musi udawać się do właściwego oddziału NFZ, a potwierdzenie zlecenia wykonuje lekarz za pomocą systemu internetowego. Dzięki temu bezpośrednio od lekarza można udać się do sklepu ortopedycznego, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Na znaczne udogodnienia mogą również liczyć osoby ubiegające się o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego z PFRON. Od połowy roku 2019 wnioski o dofinansowanie balkonika lub chodzika rehabilitacyjnego można składać przez Internet za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia finansowego ze środków PFRON. Platforma w jasny sposób udziela również informacji komu i na jakie sprzęty i działania przysługuje dofinansowanie. Dla osób starszych i niepełnosprawnych jest to znaczne udogodnienie, ponieważ dotychczas do urzędu musiały przychodzić nawet trzykrotnie.

BALKONIKI REHABILITACYJNE IMED

Balkonik i chodzik rehabilitacyjny – wypożyczalnia

Jeśli balkonik lub chodzik rehabilitacyjny potrzebny jest pacjentowi jedynie na pewien czas (np. na okres rehabilitacji), to warto zdecydować się na sprzęt używany. W wypożyczalni IMED w przystępnej cenie można wypożyczyć balkoniki rehabilitacyjne, podpórki tradycyjne, balkoniki rehabilitacyjne typu ambona, a także chodziki rehabilitacyjne z czterema kółkami, które ułatwiają pacjentowi codzienne poruszanie się. Jako jedna z nielicznych wypożyczalni nie pobieramy od chorych kaucji, dzięki czemu sprzęt rehabilitacyjny jest bardziej dostępny nawet dla najmniej zamożnych pacjentów.

Zadbaj o komfort osób o ograniczonej sprawności i pomóż im odzyskać mobilność!